Fundament płytowy, podstawowe cechy i charakterystyka

Płyta fundamentowa lub inaczej fundament płytowy, stanowi interesującą alternatywę dla tradycyjnych fundamentów. Nie jest to związane tylko i wyłącznie z koniecznością zastosowania innego rodzaju fundamentu ze względu na trudne warunki gruntowo-wodne. Coraz częściej inwestorzy decydują się na droższą płytę fundamentową, nawet kiedy nie jest to konieczne.

Czym charakteryzuje się fundament płytowy

W swoim założeniu fundament płytowy to bardzo prosta konstrukcja, składającą się z płyty żelbetowej, jej odpowiedniej izolacji oraz opcjonalnego ogrzewania podłogowego. Fundament płytowy został wynaleziony w celu umożliwienia budowania na terenach zbyt trudnych dla ław fundamentowych. Ponadto nie zawsze wykorzystanie ław fundamentowych jest najkorzystniejszym ekonomicznie rozwiązaniem.

Fundament płytowy z widocznym ogrzewaniem podłogowym znajdującym się wewnątrz płyty.
Fundament płytowy z widocznym ogrzewaniem podłogowym znajdującym się wewnątrz płyty.

Czasami po prostu bardziej opłaca się zainwestować w płytę fundamentową, mimo że sama w sobie jest droższym rozwiązaniem. Jeżeli przykładowo mamy wysoki poziom wód gruntowych może to stanowić problem przy wykonywaniu wykopu pod ławy fundamentowe, które muszą być posadowione na głębokości uwzględniającej strefę przemarzania gruntu. Oczywiście konieczność uporania się z płytko występującym zwierciadłem wody to dodatkowe koszty.

Fundament płytowy cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, nawet jeżeli nie jest ono konieczne i spokojnie można wybudować dom na ławach fundamentowych. Tego typu podejście wynika z zalet samej płyty. Przez swoją sztywność jest mniej podatna na wszelkiego rodzaju naprężenia, przez co jest uważana za fundament mniej awaryjny.

W końcu po to została stworzona, aby można było stosunkowo tanio budować na zbyt trudnym dla ław fundamentowych terenie, bez konieczności sięgania po fundamenty pośrednie. Nie zawsze się to udaje, czasami warunki gruntowo-wodne są zbyt trudne nawet dla płyty. Można powiedzieć, że fundamenty płytowe stanowią rozwiązanie pośrednie między ławą fundamentową a fundamentami pośrednimi.

Jakie parametry charakteryzują płytę fundamentową

Parametrem dobieranym w przypadku ław fundamentowych jest ich szerokość. Czyli powierzchnia styku fundamentów z gruntem, na której będzie się opierał cały budynek. W przypadku płyty fundamentowej sytuacja wygląda nieco inaczej. Tego rodzaju fundament znajduje się pod całą powierzchnią danego obiektu nie tylko pod ścianami nośnymi.

Schemat płyty fundamentowej w przekroju poprzecznym.
Schemat płyty fundamentowej w przekroju poprzecznym.

Dlatego fundamenty płytowy musi być wystarczająco sztywny, a co za tym idzie odpowiednio gruby, aby wytrzymał wszelkiego rodzaju naprężenia generowane przez budynek. Im budynek jest cięższy tym płyta powinna być grubsza. Na ciężar budynku ma wpływ ilość kondygnacji jakie posiada oraz materiały budowlane z jakich został zrobiony.

Grubość płyty fundamentowej pod przeciętnej wielkości dom jednorodzinny wynosi przeważnie od 20 do 40 cm. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na grubość płyty fundamentowej jest ogrzewanie podłogowe. Jeżeli znajduje się ono wewnątrz płyty to jej grubość się zwiększy. Istnieje także możliwość instalacji ogrzewania podłogowego na samej płycie. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników jak i przeciwników.

Fundament płytowy jako remedium na wysoki poziom wód gruntowych

Bardzo często inwestorzy decydują się wybudować dom na płycie fundamentowej właśnie ze względu na płytko występujące zwierciadło wód gruntowych. Płyta fundamentowa ma bardzo ważną przewagę nad ławami fundamentowymi. Nie musi sięgać poniżej strefy przemarzania gruntu. Dzięki temu cieszy się dużym powodzeniem podczas budowania domów na terenach podmokłych.

Opaska przeciwwysadzinowa okalająca płytę fundamentową dokoła, stanowi nie tylko dodatkowe zabezpieczenie przed utratą ciepła przez budynek, ale także chroni przed dostaniem się mrozu pod jego fundamenty. Zjawisko wysadzin mrozowych może mieć katastrofalne skutki dla budynków o źle zaprojektowanych fundamentach.

Wykonanie ław fundamentowych poniżej granicy przemarzania gruntu z reguły nie stanowi problemu. Na terenie Polskie granica ta sięga do głębokości od 0,8 do 1,4 m p.p.t.. Problemy zaczynają się kiedy zwierciadło wód gruntowych znajduje się płycej niż owa granica przemarzania.

Obniżenie zwierciadła wód gruntowych poniżej dna wykopu.
Obniżenie zwierciadła wód gruntowych poniżej dna wykopu.

W takiej sytuacji, jeżeli chcemy postawić z jakichś względów dom na ławach, to koniecznie należy obniżyć poziom wód gruntowych o co najmniej 0,5 m, poniżej dna projektowanego wykopu. Głębokość 0,5 m, jest czysto umowna, stanowi ona pewnego rodzaju bufor bezpieczeństwa chroniący wykop przed zalaniem.

Często dużo lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na płytę fundamentową, która jest z reguły posadowiona w gruncie na głębokości nie przekraczającej 0,4 m p.p.t.. W tym momencie często nie mamy nawet kontaktu z wodą podczas wykonywania prac ziemnych.

Badania geotechniczne

Pamiętajmy, że podstawowym zadaniem fundamentów jest stworzenie odpowiednich warunków do tego, aby podłoże budowlane, na którym zostanie posadowiony budynek, było w stanie przyjąć generowane przez ten budynek obciążenia. Czyli innymi słowy, fundamenty rozkładają obciążenia przenoszone z budynku na grunt tak, aby nośność całego układu podłoże-fundament nie została naruszona.

Aby móc zaprojektować takie fundamenty, które sprostają temu założeniu, należy uwzględnić nie tylko wielkość, ciężar i rozkład obciążeń generowanych przez budynek, ale także parametry mechaniczne podłoża gruntowego. W końcu fundamenty muszą się na czymś opierać. Jeżeli fundamenty zostaną źle dobrane, grozi to nawet katastrofą budowlaną.

Aby fundament płytowy został odpowiednio zaprojektowany należy wykonać badania geotechniczne.
Aby fundament płytowy został odpowiednio zaprojektowany należy wykonać badania geotechniczne.

Dlatego kluczową rolę w rozpoznaniu warunków gruntowo-wodnych odgrywają badania geotechniczne. Tego typu badania, mają za zadanie określić cechy litologiczne warstw gruntu, ich parametry fizyczne oraz wysokości zwierciadła wód gruntowych. Dzięki temu jest możliwe wykonanie potrzebnych do zaprojektowania odpowiednich fundamentów obliczeń.

Ponadto, na podstawie badań geotechnicznych będziemy wiedzieć jakie rodzaje fundamentów mamy do wyboru. Nie zawsze istnieje możliwość budowy na ławach fundamentowych, czasami tego rodzaju fundamenty po prostu nie zapewniają wystarczająco mocnego podparcia dla budynku. Grunty albo nie nadają się pod budowę w ogóle i najlepiej jest je usunąć, albo mają po prostu niewystarczające parametry tj. stopień plastyczności lub zagęszczenia gruntu.

Chcesz sprawdzić grunt przed budową domu? Dzwoń!

781 007 800

Dodaj komentarz