Fundamenty bez zbrojenia – kiedy się stosuje

Fundamenty z betonu to w dzisiejszych czasach standard. Przede wszystkim beton jest wytrzymalszym materiałem od cegieł, z których wykonywano fundamenty wcześniej. Ponadto fundamenty z betonu są dużo szybsze i prostsze do zrobienia. Jeżeli chodzi o fundamenty bez zbrojenia stosuje się je w przypadku lekkich konstrukcji budowlanych posadawianych na podłożu gruntowym mającym odpowiednią wytrzymałość.

Fundamenty bez zbrojenia i ze zbrojeniem

Najczęściej ławy bez zbrojenia są stosowane w przypadku domów jednorodzinnych. Domy jednorodzinne to lekkie konstrukcje budowlane, które zbyt mocno nie obciążają fundamentów. W takich sytuacjach ze względów praktycznych i ekonomicznych można zastosować fundamenty bez zbrojenia.

Typowe ławy fundamentowe pod przeciętnej wielkości dom jednorodzinny mają od 60 do 80 cm szerokości, a wysokość to od 30 do 40 cm. Należy pamiętać, że szersze ławy muszą być odpowiednio wyższe, aby nie popękały, szczególnie w sytuacji kiedy chcemy zrezygnować ze zbrojenia. Nawet niewielkie osiadania różnicowe budynku mogą prowadzić do uszkodzenia fundamentów.

Fundamenty bez zbrojenia oraz ze zbrojeniem.
Zbrojenie pod ławy fundamentowe.

Jeżeli dom z różnych względów jest ciężki, np. na skutek materiałów z jakich ma zostać wykonany, konstrukcji lub po prostu ilości kondygnacji jakie posiada, to ławy będą musiały być zbrojone. Zużycie betonu na ławy również jest ekonomiczne do pewnego stopnia. W niektórych sytuacjach bardziej opłaca się wzmocnić je zbrojeniem.

Klasa betonu do wykonywania ław wynosi B15 lub B20. Z tego względu, że fundamenty będą przez długie lata narażone na działanie wód gruntowych, nie należy zbytnio oszczędzać na klasie betonu. Tym bardziej, że późniejsze naprawy mogą okazać się trudne do zrealizowania i kosztowne.

Jeżeli chodzi o zbrojenie, to w przypadku ław pod budynki jednorodzinne stosuje się stalowe zbrojenie konstrukcyjne. Stal z której wykonana jest siatka zbrojeniowa ławy, to ta sama stal z której wykonuje się pręty zbrojeniowe. Średnica prętów zbrojeniowych wynosi najczęściej 12 mm, chodź czasami może dochodzić do 16 mm. Strzemiona są wykonane ze stali o średnicy 6 mm.

Badania geotechniczne

Tego typu badania są podstawą do zaprojektowania odpowiedniego rodzaju fundamentów. Mimo wstępnych założeń dotyczących fundamentów wykonanych podczas fazy projektowej, badania geotechniczne mogą dużo zmienić. Czasami okazuje się, że na danych gruntach po prostu nie da się postawić domu na ławach fundamentowych, nawet posiadających zbrojenie. Ponieważ grunty są za słaba na potrzeby danej inwestycji.

Ławy fundamentowe bez zbrojenia, czy ze zbrojeniem są przeznaczone do budowania na gruntach o dobrych parametrach mechanicznych. Niewielka powierzchnia ław, za pośrednictwem, której są przenoszone obciążenia od budynku, może po prostu okazać się zbyt mała, aby zapobiec nadmiernemu osiadaniu.

Badania geotechniczne mogą zdecydować o konieczności zastosowania odpowiedniego rodzaju fundamentów.
Badania geotechniczne mogą zdecydować o konieczności zastosowania odpowiedniego rodzaju fundamentów.

Badania geotechniczne mają na celu weryfikację wstępnych założeń projektanta dotyczących rodzaju oraz parametrów fundamentów jakie ma zastosować. Podstawowym badaniem polowym wykonywanym na potrzeby geotechniki są odwierty geotechniczne. Już sama litologia może nam powiedzieć czy ławy fundamentowe są jedną z możliwych opcji do wykorzystania.

Jeżeli w podłożu gruntowym znajdują się grunty budowlane tj. piaski bądź glina to każdy rodzaj fundamentów może być rozpatrywany. W sytuacji kiedy pod powierzchnią terenu nawiercimy grunty organiczne lub nasypy niekontrolowane, to sytuacja zaczyna się nieco komplikować. Tego rodzaju grunty są uważane jako niebudowlane, dlatego w zależności od głębokości do jakiej sięgają,wybór rodzaju fundamentów, z których możemy skorzystać może się skurczyć.

Dodatkowe badania polowe wykonuje się w przypadku natrafienia na grunty budowlane. Chodzi tutaj o zbadanie ich parametrów mechanicznych, czyli po prostu odporności na obciążenia generowane przez projektowany budynek. Im dana budowla będzie lżejsza a grunty lepiej znoszące siłę nacisku, tym większa szansa na zastosowanie fundamentów bez zbrojenia.

Poziom wód gruntowych nie ma wpływu na to czy fundamenty będą posiadały zbrojenie czy też nie, za to ma wpływ na rodzaj wybieranych fundamentów. Ławy fundamentowe muszą znajdować się na odpowiedniej głębokości związanej z granicą strefy przemarzania gruntu na danym obszarze.

Płyta fundamentowa jako alternatywa

W sytuacji gdy grunty są za słabe dla ław fundamentowych (również zbrojonych), jedną z najczęściej wybieranych alternatyw jest płyta fundamentowa. Płyta fundamentowa jest to nowa technologia fundamentowania, dużo lepiej sprawdzająca się w trudnych warunkach gruntowo-wodnych niż ławy.

Chodzi głównie o rozkład obciążenia generowanego przez budynek na powierzchni styczności między fundamentem a gruntem. Płyta fundamentowa znajduje się pod całym budynkiem nie tylko pod jego ścianami jak w przypadku ław fundamentowych. Dzięki dużo większej powierzchni fundamentu zwiększa się rozkład obciążeń i budynek może zostać postawiony na słabszych gruntach.

Płyta fundamentowa stanowi najczęstszą alternatywę dla ław fundamentowych.
Płyta fundamentowa stanowi najczęstszą alternatywę dla ław fundamentowych.

Płyta fundamentowa zawsze posiada zbrojenie, jest ono konieczne ze względu na dużą powierzchnię jaką zajmuje i stosunkowo niewielką grubość. Sztywność płyty fundamentowej dobrze sprawdza się również w sytuacjach kiedy mamy pod powierzchnią budynku grunty o zróżnicowanych parametrach. W niektórych przypadkach ten rodzaj fundamentu może zredukować niewielkie osiadania różnicowe.

Wiele osób wybiera ten rodzaj fundamentu nawet jeżeli warunki gruntowo-wodne pozwalają na wykorzystanie ław fundamentowych. Płyta fundamentowa jest dużo mniej narażona na działanie zwierciadła wód gruntowych z tego względu że nie sięga tak głęboko pod powierzchnię terenu. Wody gruntowe potrafią być zmorą dla fundamentów, dlatego na wszelki wypadek lepiej ich po prostu unikać.

Chcesz sprawdzić grunt przed budową domu? Dzwoń!

781 007 800

Dodaj komentarz